Exproof Cihazlar

Exproof Cihazlar

Patlama, hava ile buharlaşan gazların uygun oranlarda karışması sonucu herhangi bir enerji sıçramasından tetiklenerek meydana gelebilmektedir. Bu enerji, küçük bir kıvılcım, spark veya statik elektrik olabilmektedir. Ortamdaki tehlike cinsi ve sınırları aşağıda sunulan tabloda özetlenmiştir. “Zon” olarak adlandırılan tehlikeli alanlar, kullanılan ekipmanların patlamaya neden olmamaları için özel olarak donatılmaktadır. “Exproof” olarak adlandırılan sistem, enerji barındıran veya ileten ekipmanların, “Spark – Kıvılcım” olasılığına karşı istenilen sınıfa göre koruma altına alınmasını sağlar. Bu uygulama da sertifikalanmaktadır.

Özellikle kimya, toz, gaz ve petrokimya sektöründe, korunmalı ekipman kullanılması kaçınılmazdır. Sigorta kuruluşları, yürürlükte bulunan yönetmelikler ve kalite yönetimleri bu konuda sertifikasız ekipman kullanımına izin vermemektedir. Elektrik motorları, paneller, elektrik enerjisi taşıyan ve patlayıcı tehlikesi olan ortamlardaki ekipmanlar, yangın alarm sistemleri, aydınlatma ve uyarı donanımları “patlamaya karşı korunmalı” duruma getirilmelidir. Avrupa’da üretim yapan tedarikçilerimizden sağlanan ATEX sertifikalı, değişik tipteki “Exproof” ürünler ithal edilmekte veya yurt içinde özel sipariş ile riskli alanda kullanılan elektrik motorları patlamaya karşı korunmalı hale getirilmektedir.

Patlamaya engel olan güvenlik sistemleri (Exproof Protection Systems), endüstride toz, gaz veya zengin hava karışımlı yanıcı madde partiküllerinin sevk edildiği hava kanalları, reaktör, kapalı devre imalat hatları, depo ve dolum tanklarına özel algılama sistemleri ile tetiklenen “Gazlı Söndürme” veya “Ventilasyon” sistemleri olarak, anahtar teslimi yapılmaktadır. Tüm ürünler sertifikalıdır ve montaj işçilikleri ile tasarımları, yurt dışından onaylı olacak şekilde yapılmaktadır.

Özellikle küçük partiküllü gıdaların veya ham maddenin işlendiği üretim alanlarında bu sistemlerin uygulanması özellikle tavsiye edilir. Toz şeker, tahıl siloları, un, kakao, nişasta ve tahıl unları işleyen fabrikalar, çimento ve üretim metodunda öğütüclerin veya değirmenlerin yer aldığı sektörler “toz patlamalarına” karşı korunmalıdır. Keza, iplik sanayi, ahşap yonga sektörü, boya endüstrisi, folyo üretimi yapan metal endüstrisi gibi tesisler de benzer risk altındadır. Risk alanında yapılacak olan keşif sonucu, sağlıklı verilerin sağlanması halinde proje ve hesapları, tasarımı tarafımızdan yapıldıktan sonra tedarikçinin onayı ile tesis edilmekte ve testleri yapılarak anahtar teslimi gerçekleştirilmektedir.

E-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Takipte kalın ve şimdi e-bültenimize üye olun!